FA Pool - Förmedling

Bakgrundsbeskrivning – de som söker extern kompetens/ägare

 

Medlemskretsen driver expansiva bolag där kunskap och/eller kapital ofta är avgörande för att ta företaget till nästa nivå. Vi har ofta fått förfrågningar kring tips om styrelseledamöter, advisory board eller entreprenörsänglar som själva byggt bolag.


Med anledning av detta har vi genom åren matchat medlemmar med andra entreprenörer som kommit en eller flera faser längre i entreprenörskapet. Det visar sig att man vill omge sig, och samarbeta med individer som själva gjort resan. En ny tilläggstjänst från Founders Alliance möjliggör denna resursförsörjning.



Bakgrundsbeskrivning – de som söker uppdrag/investerings-cases


Som beskrivet ovan finns stora behov av extern kompetens och kapital i många medlemsbolag. En grupp inom medlemskretsen befinner sig några faser längre i sitt entreprenörskap, sitter på kapital efter exits och har tid och vilja att engagera sig i andra entreprenörsbolag. Därutöver har vi andra kontakter i nätverket som kan vara mycket givande för den operative entreprenören att knyta till sig i bolaget.